Simülatör Nedir - TÜRK SANAL HAVA KUVVETLERİ | SANAL HAVACILIK | SANAL FİLO

Go to content

Main menu

Simülatör Nedir

Sanal Havacılık


Sanal Havacılık gerçekte pilot olmak isteyip, herhangi bir sebepten dolayı pilotluk mesleğini yapamayan kitleler tarafından ilk başlarda hobi olarak ilgi görmüş, daha sonra 2000'li yıllarda Microsoft Uçuş Simulatörü yapımcıları tarafından gerçekçiliğe en yakın uçuş simulasyonu sloganı ile bilgisayar yazılım programları yapılmaya başlanıldığında, Sanal Havacılık günümüzdeki profesyonelliğine kavuşmuştur. Ortalama 2-3 yılda bir yenilik kazanan bu program birden fazla kullanıcılara yönelik geliştirilen alt yapısı sayesinde pilotların bigisayar başında, hatta online ortamlarda bile gerçekçiliği sonuna kadar yaşamalarını sağlamıştır.

Türkiye'de 1998 ve 2000 yıllarında ilk kıpırdamalarını yaşayan bu hobi, 2005 yılından sonra giderek yoğun ilgi görmüştür. Ancak bu konu daha sonra Sivil Havacılık ve Sanal Askeri Havacılık olmak üzere ikiye ayırılmıştır.


Uçuş
Simulatörlerin asıl görevi pilot eğitmek iken aniden piyasa değiştiren simulatör yapımcıları, bilgisayar üzerinde kullanıcılara risk aldırmadan uçma keyfini hedeflediklerinden dolayı piyasaya sürdükleri simulatörler ile havacılığa merak duyan, içinde hep uçma arzusu olan kişileri Joystick'leriyle birlikte bilgisayarlarının başına kitleyecek kadar başarılı simulatörler ortaya çıkarmaktadırlar.

Simulatörler o kadar gelişmiş ki gerçek bir pilot'un checklist kontrolünden, yakıt durumu, radyo navigasyon, uçuş prensipleri, yerel hava koşullarından, telsiz konuşmalarına kadar detaya inebilecek düzeyde bu konunun üzerine düşmüşler ve başarıya da ulaşmışlardır. Dünyanın dört bir köşesinden binlerce havalimanını bünyesinde barındıran programa eklenti olarak ayrıca irili ufaklı tüm uçak modellerini filonuza katmak mümkündür. Örneğin gece ya da gündüz veya sisli havalarda uçmak istediğiniz bir bölgenin coğrafi özelliklerini yakından tanıma fırsatı sağlayan programda kendi fantazilerinizi biraz daha zorlayarak daha gerçekçi uçuş imkânları elde etmeniz mümkündür.

Sanal havacılık ile ilgilenenlerin çoğunluğunun sivil olmasının sebebi, pilot olmak isteyip de olamayanların içlerindeki uçma heveslerini bir şekilde almaya çalışmaktan kaynaklanır. Lakin sanal havacılık sektöründe gerçek pilotlarla karşılaşmak sivil pilotlarla karşılaşma oranı yarı yarıyadır. Özellikle Flight Simulator serisiyle birçok gerçek pilot uçamadıkları zamanlarını bu simulatörün gerçekçiliği ile gidermektedirler. Ayrıca Falcon 4.0:Alied Force ile bir çok askeri pilotu sanal havacılık sektöründe görmekte mümkündür.

Sanal havacılığı maddi açıdan değerlendirdiğimizde, özellikle yeni çıkan simulatörlerin işletim sistemlerinin ihtiyaçlarını giderebilecek bir bilgisayar sistemine ihtiyacınız vardır. Herşeyden önce sanal havacılıkta gerçekçiliği yaşayabilmek önemli bir yer teşkil eder. Bugün sivil havacılık dalında Microsoft FSX için DirectX-10 destekli bir ekran kartıyla en düşük 1 Gb sistem belleği gerekmektedir. Uçuş esnasında akıcı bir görüntü elde etmek için belleği daha yüksek bir ekran kartından performans artışları sağlanabilir.

Geçmişten günümüze bazı uçuş simülatörleri listelenmiştir.

*Microsoft Flight Simulator 2002-2004-FSX (Sivil Havacılık)
*Falcon 4.0 (Resmi Yapım) (Askeri)
*F4:Allied Force (Resmi Yapım)
*F4:Open Falcon
*F4:Red Viper
*F
4:Free Falcon
*F4:Dark Falcon(?)
*F4: BMS
*Jet Fighter I, II, III, IV, V, 2015
*RedJets
*F-22 Lightning 3
*Flanker 2.5
*Lock On ( Daha çok Arcade )
*IL-2 Sturmovik
*YSFLIGHT
*CotanaxFly (On Progress)
*FlightGear

Back to content | Back to main menu